bariyer-sistemleri

Bariyer Sistemleri

Geçiş izni sağlayan sistemler, genel anlamda yukarıda saydığımız tüm kapılar geçiş izni sağlasa da izinli sistemler bir ön kontrol işlemi sağlayıp geçişin izin verilmesi gereken yerlerde tercih edilir. Örneğin kollu otomatik bariyerler, yer içine gizli hareket edebilen mantar bariyer, turkine kapıları bunlara örnek verilebilir. Kurum otoparkları, nizamiye giriş kapıları, kamu otoparkları bu tarz kapı sistemleri ile kontrol edilir.

 

Döküman indir!

Kepenk Sistemleri

Kepenk sistemi çalışma prensibi (Sarmal sistemler) konutlarda yaygındır. Panjurlarımız buna en basit örnektir. İş yeri ve mağaza kepenkleri de sarmal sistemlerdir. Sarmal kelimesinden de anlaşılacağı gibi kapıyı oluşturan tek cidarlı ya da çift cidarlı kepenk panelleri bir daire çevresinde sarma yaparak kapıyı bu alana toplar, aksi yönde hareket edince de kapı olukları içinde hareketlenerek kapatma sağlanmış olur.

Çelik kepenk sisteminin avantajları nedir ?

1) Tek cidarlı galvanizli kepenkler istediğiniz renklere boyanabilir
2) Çelik galvanizli kepenkler diğer kapı sınıflarına göre daha ekonomiktir
3) Emniyet fotoseli , uzaktan kumanda gibi aksesuarlar dahil edilebilir
4) Tamiri kolaydır servis desteği kolaylıkla alınır, hatta ürününüze bir çok firmanın servis numarası içeren etiket yapıştırdığını görebilirsiniz
5) Arıza ihtimalleri düşüktür günde birkaç defa kullanacağınız için motoru yorulmaz uzun ömürlüdür
6) Bakım maliyeti düşüktür, arıza yapmadığı sürece servis desteğine ihtiyaç duymazsınız

Kepenkler sistemleri ne kadar güvenli ?

Güvenlik konusunu üçe ayırmalıyız…

 • Doğal afetlere karşı ne kadar güvenli ?
 • Hırsızlığa karşı ne kadar güvenli ?
 • Araç ya da kazalara karşı ne kadar güvenli ?

Bu soru da yine kapı taktırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz konusu akla geliyor. Keşif işimizin en önemli detayıdır. Özellikle sarmal sistemler de ister doğal afet ister hırsızlığa karşı güvenlik olsun ilk dikkat etmemiz gereken husus kapının alttan zorlanmalara karşı gösterdiği dirençtir. Kapı motorları her ne kadar kilitleme özelliği yapsa da sarmal kepenk sisteminizin fırtına ve dışarıdan bir müdahale ile alttan açılma ihtimali vardır. Bu durumu ortadan kaldırmanın yolu doğru kepenk paneli seçimi, doğru montaj ve doğru aksesuar seçimidir.
Araç çarpması ve kazaları hiç birimiz istemeyiz fakat bunun da önlenmesi için yine keşif esnasında size ekibimiz kapı raylarının konumu, kapı rayları önüne koruyucu barlar önerebilir.

Kepenk çeşitleri nelerdir alırken nelere dikkat edilmelidir ?

 • Tek cidarlı çelik galvanizli sac kepenkler
 • Çift cidarlı dolgulu çelik galvanizli sac kepenkler
  • a) -Taş yünü dolgulu çelik galvanizli kepenkler
  • b) -Poliüretan dolgulu çelik galvanizli kepenkler
 • 3) Alüminyum çift cidarlı poliüretan dolgulu kepenkler
  • -39 luk pencere tipi – 55 lik panjur tipi – 77 lik iş yeri mağaza tipi
 • Alüminyum extrüzyon profilli kepenkler
 • Pleksi malzemeden üretilmiş şeffaf kepenkler
 • Mikro delikli panelli kepenkler
 • Pencere delikli kepenkler

Kepenk alırken dikkat edilmesi gerekenler
Maliyeti en düşük sistemlerdir. Sarmal tip çalışma sınıfına girer. Günümüz de eski yaylı tip file kepenklerin yerini uzaktan kumandalı motorlu kepenkler almıştır. Kepenk sistemleri 2-100 m2 ölçülere kadar üretilebilmektedir. Genellikle 6-24 m2 aralığında ki ölçüler için iş yeri ve mağaza sınıfı kepenkler diyebiliriz.
6-24 m2 alana sahip kepenkler galvanizli çelik, alüminyum poliüretan, çelik poliüretan, alüminyum ekstrüzyon ve transparan görünümlü plastik panellerden üretilebilir. İçlerinde en ucuz olanı galvanizli kepenk sistemidir. Fakat ölçünün büyüklüğü, fırtına yükü, çalışma sıklığı, emniyet unsurları , bölgenizde yaşanmış hırsızlık vakaları dikkate alınmazsa büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

Yangın dayanım sertifikalı kepenk nedir nerede kullanılılır ?

1) Yanıcı patlayıcı madde depoları
2) Yanıcı patlayıcı madde ile çalışma yapılan üretim alanları
3) Yanıcı patlayıcı maddeye yakın ofisler yaşam alanları
4) Üst düzey koruma gerektiren kamu alanları
5) Sigara fabrikaları
6) Boya fabrikaları
7) Endüstriyel temizlik ürünleri üreten tesisler
8) Sanayi asansörleri çıkışları
9) Yüksek sıcaklıklara çıkan endüstriyel fırınlar
10) Hastane koridorları
11) Yüksek maliyetli ürün depoları
12) Selülozik ürünler, kağıt depolama alanları
13) Ağaç ürünleri depolama alanları

Adından anlaşılacağı gibi yangın esnasında can ve mal güvenliğini korumaya yardımcı kapılardır. Genellikle yangın tertibatı ile koordine çalışır. Yangın uyarı sistemlerinden gelen sinyal ile çalışarak açık konumda ki kepenk kapatılır. Böylece alevler kepenk ile ayrılmış diğer bölüme geçmez. Afet olaylarında bu kapıların kontrolü genellikle otomasyon ile sağlanır. Yangın sertifikalı kepenk istenen bölümler iyi bir risk analizi yapılmış alanda olmalıdır. Bunun sebebi afet anında panik yapan kişilerin kendilerini kurtaracak alana kaçmalarıdır. Yangın kepenkleri sinyal ile kapanma yapacağı için insanların geçişini kontrol etmeden kapanma yapabilir.
Test süresi ve kapsamına göre 60-120 dk arasında bütünlük ve yangın dayanım sertifikaları ile sınıflandırılmaktadır.

 

Seksiyonel Kapı Sistemleri

Seksiyonel kapıların çalışma prensibi yukarı yönde hareket eden kapılar, genellikle sarmal sistemlerin tercih edilmediği, tavan yönünde dikey hareket ederek yer değiştiren, ya da tavan paralelinde yer değiştiren panellerden oluşur. Günümüzde kullanımı oldukça yaygındır. Ticari adı seksiyonel kapı olarak adlandırılır. Sarmal sistemlere göre hızlıdır sık çalışmalara uygundur.

 • Yataklama tipine göre üçe ayrılır

  • Standart yataklama ( Düşük yataklamalı garaj kapıları)En az 300 mm alana ihtiyaç duyulur
  • Yüksek yataklama – Bir miktar yukarı düz kalkış ve tavan yönüne dönüş yapan kapılardır
  • Gyotin yataklama – Dikey yönde hareket edip yer değiştiren kapıdır.
 • Seksiyonel kapıların avantajı

  • Servis kapısı ve pencereli üretilebilir. Alan kaybı yoktur.

Roll frezer Hızlı yalıtımlı PVC kapı nedir ? Avantajları nedir?

Yüksek hızlı sarmal pvc kapı sınıfına girerler. İki ucu yataklanmış rulmanlı sistem elektrik motoru ile hareketlendirilir. Kapının perde yapısı izolasyon amaçlı dizayn edilmiştir. İki branda arasına yine çift cidarlı içi poliüretan ya da içi taş yünü dolgulu paneller konumlandırılmıştır. Kapıyı oluşturan perde kalınlığı 20-30 mm arasında dizayn edilebilir. Yüksek hızlı yalıtımlı roll frezer adı ile kullanılan bu kapılar soğuk hava depo kapısı olarak, forklift geçiş kapısı olarak, fabrika içi kapıları olarak, yükleme boşaltma kapıları olarak hatta kapalı otoparklarınızın kapıları olarak tercih edilmektedir. Hızları saniyede 60-90 cm yapılır. Isı yalıtım değeri kapınızın ebatları, ortam ısısı ve diğer çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Hızlı ve düşük maliyetleri bir ürün olduğundan dolayı taleplerinize ekonomik kapı çözümü sağlar.

Avantajları

 • Seksiyonel ve filexi kapılara göre düşük maliyetlidir
 • Bakımı kolaydır
 • Düşük bakım maliyetleri vardır
 • Servis desteği kolaydır
 • Arıza halinde manuel açık tutulması kolaydır